äùå÷ äñéèåðàé

הדמיות הפרויקט

  • השוק הסיטוני

תכנון מפורט

חברת השוק הסיטוני בחרה בחברת "אורבך הלוי" כחברה המתכננת לביצוע התכנון בפרויקט השוק הסיטוני בצומת מסובים. 
במהלך השנה האחרונה ביצעה חברת השוק את הפעולות הבאות בכל הקשור לתכנון השוק:
1. תיקוף השטחים הנדרשים למבנה השוק ולמרכז הלוגיסטי.
2. תרגום התפיסה התפעולית למערך ההנדסי/אדריכלי.

עם גידול העיר תל אביב החליטה ממשלת ישראל להעתיק את השוק הסיטוני של מטרופולין גוש דן, אל מחוץ לתחום העירוני הצפוף של מרכז העיר. נבחנו חלופות שונות למיקום חדש עבור המתחם, שיענה על צרכי תפעול, יחידות שטח ותנועה של שוק סיטוני מודרני. נבחנו שיקולי הגעה וגישה, מרכזיות, עתודות השטח הנדרש וצרכי תמך שיאפשרו לשוק להוות מרכז פעילות ורווח בעתיד. לאחר בחינת חלופות רבות נבחר המתחם אשר שטחו 221 דונם ליד מחלף מסובים, בסמוך לכביש מספר 4, (צפון דרום) ולכביש מספר 1, (מזרח מערב).

bot04

המתחם מהווה את גבולה המערבי של אור יהודה.על תא השטח הנ"ל חלה תכנית בנין ערים (תב"ע) קא / 320. תוכנית זו קיבלה תוקף בשנת 2006 והיא מייעדת את המתחם, ששטחו כ-220 דונם, לשוק סיטוני ושטחי עזר. במהלך השנים היה מעורב משרד אורבך הלוי, בעריכת הפרוגרמה לשוק כמו גם תיקוף הנתונים לגבי נפחי השוק, ברמת הפעילויות השונות והצפי לפעילות שבו.על בסיס הנתונים הללו, נערך התכנון הראשוני והסופי.

כפועל יוצא ממיקומו הייחודי של השוק, אופי הפעילות ואופן שעות הפעילות, התכנון מחייב השתלבות רגישה במתחמים השכנים: השוק ממוקם בצמוד לכביש מספר 4, ומהווה את הקצה המזרחי של ריאה ירוקה המתחילה בבית הספר החקלאי מקווה ישראל, דרך פארק אריאל שרון ומתחם המחזור של חירייה. גבולו המזרחי של מתחם השוק נושק לאור יהודה ויכלול חיבור לשטחים העתידיים של העיר. גבולו הדרומי של השוק ממוקם צפונית לנחל איילון וגבולו הצפוני ממוקם בסמיכות לצומת מסובים ולחיבור העירוני לגוש דן. במסגרת גבולות אלו, נבחנו מספר חלופות תכנוניות למתחם השוק הסיטוני החדש. עקרונות התכנון מבוססים על עקרונות נגישות ותפעול נוחות ובטוחות וקשר נופי ועירוני עם פארק אריאל שרון ממערב ואור יהודה ממזרח.

מרכיבי הפרויקט

אתר השוק כולל מספר מתחמי משנה, כאשר הליבה הינו בניין השוק ומולו אזור לוגיסטי, מסביבו אזורי תמך ושטחי נוף וחנייה. במתחם יוקמו מבנים המכילים את המרכיבים הבאים:

1. בניין ליבת השוק - ×ž×‘× ×” השוק הינו מבנה מוארך המתוכנן במקביל לכביש מס' 4. המבנה ערוך משני צדי שדרה מרכזית שהינה חלל משותף ועיקר פעילות המסחר מתבצע בה. אזורי התצוגה של החנויות הסיטוניות ערוכים משני צדי השדרה. החנויות פונות בצדן הפנימי לשדרת הפעילות, ובצדן החיצוני לכביש הסובב את המבנה כולו. כביש זה מאפשר פריקת סחורה, וגישה ישירה של משאיות לכל אחת מהחנויות.מתוך השדרה המרכזית המשותפת תהיה גישה לאזורי מבואות נוספים, אזורי המתנה, שירותים, אזור מזון, וכן עליה לקומות המשרדים מעל. אגף המשרדים המרחף מעל השוק למעשה חוצה את השוק לשני אגפים אגף צפוני ואגף דרומי. אגף קומות המשרדים מעוצב באופן שיתאים למקומו כאייקון הנראה למרחוק ומייצג את מתחם השוק כולו.

2. אזור לוגיסטיקה - אזור המיועד למחסני קרור ושטחי אחסנה נוספים כאיזור תמיכה ואיחסון נוסף. בשלב הראשוני יוקם מבנה אחד בקצה הדרומי של האזור לצורך מחסני קרור אשר יוכלו לשמש את הסוחרים באופן פרטני ועפ"י דרישה. מעל השטח הלוגיסטי ניתן יהיה להקים גלריה על חלק מהשטח, לשימוש משרדים וצרכים נוספים עבור אזור זה. בעתיד יושלם כל המערך הלוגיסטי בהתאם לצרכים המשתנים.

3. מערך הכניסה לשוק - ×”מערך הכניסה הראשית של המתחם כולו מהווה את נקודת הביקורת לאורך ציר התנועה המרכזי של המתחם. מבנה שומרים ובידוק ישמש את מערך האבטחה ויהיה צמוד לגגון רחב לקירוי אזורי הבידוק בכניסה וביציאה. למבנה זה, כולל הגגון שצמוד אליו, יש חשיבות חזותית רבה, מאחר והוא משמש כשער לכל באי השוק והוא בעל עיצוב מיוחד.

4. אזור תמך ראשי - ××–ור המיועד למבנה אנרגיה, מאגר מים וחדר משאבות, טיפול באשפה, תדלוק מלגזות ואחסון משטחים.

5. אזורי תמך משניים - ×™×™×¢×•×“יים למבנה או לאזור, עפ"י דרישות הרשויות השונות, לרבות חדרי חשמל, מכונות מ"א, מאגרי מים וחדרי משאבות, טיפול באשפה ועוד...

עקרונות יסוד בתכנון הפרויקט

השוק הינו אלמנט חשוב בכלכלת אזור המרכז בפרט ובכלכלה הישראלית כולה. ×”מתחם כולו הינו בעל נראות מכביש מס' 4 ומהכבישים האחרים העוטפים אותו, לפיכך מתוכנן מראה מכובד וחדשני בעיצובו עם הקפדה על שימוש בחומרי גמר המשדרים חדשנות וניקיון. כמו כן, תהיה הקפדה על שימוש בחומרי גמר עמידים אשר לא דורשים תחזוקה וחידוש תקופתיים.

shuk-FINAL0016-3

כל מרכיבי הפרויקט משתלבים כולם יחד כמערכת אינטגרטיבית ושלמה אחת, יחד עם שמירת האופי הייחודי של כל מרכיב. כל מבניי הפרויקט מתוכננים באופן שיקרין את היותם חלק מתוך מערכת מעוצבת אחת, הרמונית ומאוזנת, ועם קווים מאפיינים מאחדים. אולם יחד עם זאת, כל אחד מהם מבטא בה בעת גם את הייחודיות שלהם. ×ž×‘נים ומתקנים מעוצבים תוך שימת לב לנראות שלהם מכל הכיוונים, מרחוק/מקרוב ולרבות מלמעלה. (החזית החמישית). ×›×—לק מהעיצוב של המתחם כולו, ייעשה שימוש בגוונים וצבעים שיתרום לנראות של המתחם מרחוק, ולעיצובו כמתחם מיוחד בעל משמעות, התורם הן לחקלאות הישראלית והן לכלכלתה. מערכת הגוונים מתייחסת לפונקציות של המתחם כשוק סיטוני הקשור לחקלאות הישראלית.